Rzecz o ikonach piękna

Piękno idzie w parze z człowiekiem od zarania dziejów. Ludzkość zawsze zwracała uwagę na urodę i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Zmieniały się tylko kanony obowiązującego piękna, przy czym wielokrotnie wpadały one w skrajności: od otyłości po nadmierne wychudzenie kobiet. W przestrzeni epok zapisało się kilka ikon piękna, o których warto pamiętać.

Z epoki prehistorycznej do starożytności

Bez wątpienia najbardziej zaskakującym symbolem piękna z z epoki paleolitu jest Wenus z Willendorfu – postać kobiety ma obfite piersi, brzuch i uda. Obecnie taką sylwetkę można by kwalifikować do otyłości rokującej w kierunku olbrzymiej. Dwadzieścia dwa tysiące lat temu była to jednak wyidealizowana figura kobieca, która może mieć związek z kultem płodności. W czasach starożytnych straszliwą w skutkach wojnę wywołała Helena zwana Trojańską. Jej wizerunek pasuje do ideału XXI wiecznego. Dla Heleny czas się zatrzymał i bardzo długo pozostawała nieskazitelnie piękna, a jej uroda była uznawana za najbardziej cenną dla starożytnego świata. Inną starożytną pięknością miała być Kleopatra, ostatnia królowa Egiptu – mity o jej niezwykłej urodzie krążyły aż do czasów nam współczesnych, a zostały potwierdzone przez film „Kleopatra” z Elizabeth Taylor w roli głównej. Przy czym nauka dostarcza zupełnie inne dane – Kleopatra była przeciętnej urody, miała duży i prosty nos, jaki obecnie jest źródłem kompleksów u wielu kobiet. Nadrabiała jednak osobowością i wykształceniem – władała biegle kilkoma językami, co wzbudzało podziw całego antycznego świata.

Uroda w XX wieku

Można powiedzieć, że gruga połowa XX wieku ma niezbyt wiele wspólnego z powszechnie pojmowaną kobiecością. Kobieta z przełomu XX i XXI wieku jest kobietą szczupłą, wysportowaną, na której nie ma nawet grama zbędnej tkanki tłuszczowej. Kobieta ta jest wyglądem zbliżona do młodzieńców – nie ma wcięcia w talii, a jej biust nie należy do obfitych. Rozmiarowo mieści się w „zerówce”. Jednocześnie trend ten od jakiegoś czasu zaczął dopuszczać do siebie świadomość istnienia środowisk plus size.

W trosce o urodę

Bez względu na typ urody i mieszczenie się lub nie w kanonach współczesnego piękna, każdej kobiecie dobrze zrobi profesjonalny salon kosmetyczny [https://swiaturody.com/opole,kosmetyczka,9.html], w którym kosmetyczka z Opola oferuje zabiegi bazujące na preparatach z linii profesjonalnej.

2 comments

  1. Teofila pisze:

    Najważniejsze, by kobieta dobrze się czuła sam z sobą!

  2. Arleta pisze:

    Mimo wszystko trudno się nie dostosować do obowiązujących kanonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>