Energia solarna w Polsce. Jak rozwija się sektor OZE?

Energia solarna w Polsce

Globalny kryzys energetyczny, z którym mamy do czynienia, sprawił, że sektor OZE odnotował kolejne wzrosty zainteresowania. Tylko w pierwszym półroczu globalne inwestycje wzrosły o 11% w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku. A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Wzrost cen za energię elektryczną, problemy z dostępnością surowców, kolejne obietnice podwyżek sprawiają, że zarówno odbiorcy indywidualni, przedsiębiorcy, jak i samorządy szukają metod na oszczędzanie i zabezpieczenie swoich energetycznych potrzeb. Jednym ze sposobów jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Największą popularnością cieszy się nadal fotowoltaika. Na koniec czerwca tego roku odnotowano wzrost mocy elektrowni OZE o 5,8 GW w stosunku do czerwca 2021 roku. Moc pochodząca z fotowoltaiki stanowi ponad 50% mocy wszystkich źródeł energii odnawialnej.

Fotowoltaika dla jednostek samorządu terytorialnego

Na wzrost kosztów skarżą się nie tylko przedsiębiorcy, czy gospodarstwa domowe, ale również jednostki samorządu terytorialnego, które płacą bardzo wysokie rachunki za prąd. Nic dziwnego, że także tu dużą popularnością cieszą się inwestycje w fotowoltaikę. Na takie rozwiązania decydują się przede wszystkim gminy, które muszą zadbać o zaopatrzenie w energię szkół, urzędów, przychodni, czy o oświetlenie ulic. Fotowoltaika dla jednostek samorządu terytorialnego to sposób na oszczędzanie, ale także prowadzenie proekologicznej polityki. 

Jedyną przeszkodą mogą okazać się wysokie koszty inwestycji w fotowoltaikę. Jednostki samorządu terytorialnego mogą jednak korzystać z programów dofinansowań, zarówno ogólnokrajowych, jak i dostępnych w poszczególnych regionach kraju. To zarówno bezzwrotne dotacje, jak i pożyczki na atrakcyjnych warunkach. Dlaczego warto korzystać z rozwiązania? Co mogą zyskać gminy, inwestując w fotowoltaikę? To przede wszystkim zmniejszenie wydatków na energię nawet o 80-90%, ale także efektywniejsze wykorzystanie budżetu. Budowa farmy fotowoltaicznej jest również sposobem na zagospodarowanie nieużytków. 

Przeczytaj również:  Medale odlewane - tradycja i prestiż ich wręczania

Fotowoltaika jako opłacalna inwestycja

Fotowoltaika dla jednostek samorządu terytorialnego jest warta rozważenia nie tylko ze względu na oszczędności, ale również politykę i tzw. krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2012-2030. Wśród najważniejszych zapisów znalazł się punkt o konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększeniu udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto oraz redukcję udziału węgla do maksymalnie 60%. Przejście na czystą energię jest warunkiem osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

Fotowoltaika – o czym należy pamiętać?

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednią moc i rodzaj instalacji, a także odpowiednie urządzenia. Ważny jest profesjonalny montaż, ale również pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego. To istotne elementy, które zadecydują o wydajności instalacji, jej żywotności, bezawaryjności. Aby dowiedzieć się więcej na temat inwestycji w fotowoltaikę, warto zajrzeć na stronę davinci.pl, skorzystać z porad i podpowiedzi ekspertów od zielonej energii.

Dziś, w dobie rosnących wydatków na energię, fotowoltaika wydaje się rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb odbiorców indywidualnych, przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku dwóch ostatnich podmiotów to nie tylko oszczędności, ale budowanie wizerunku odpowiedzialnej i świadomej instytucji, której na sercu leży dobro innych. Firmy prezentują się jako partnerzy godni zaufania, otwarci na nowoczesne rozwiązania. To zwiększa ich konkurencyjność na rynku. Dla gminy może oznaczać wzmocnienie pozycji podczas negocjacji z inwestorami. 

Jak łatwo zauważyć inwestycje w odnawialne źródła energii to już nie odległa przyszłość, ale zmiany, o których należy myśleć tu i teraz. Szereg korzyści, jakie płyną z możliwości korzystania z fotowoltaiki powinien skłonić poszczególne podmioty do rozważań na ten temat. Być może to najlepszy czas, by zrobić krok naprzód. 

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top