Podatek od darowizny – ile wynosi?

Podatek od darowizny - ile wynosi?

Pierwsze pytanie, jakie się zapewne nasuwa, brzmi: „Ile wynosi podatek od darowizny?”. Odpowiedź zależy od tego, jak duży jest prezent i jak dużo dajesz. Można podarować banknot o nominale 100 dolarów bez podatku lub pralkę o nominale 650 dolarów bez podatku, jeśli planujemy podzielić prezent na kilka mniejszych prezentów. Można również podzielić prezenty, aby uniknąć płacenia podatku od prezentów, kupując tańszy prezent dla każdego obdarowanego. Szczegółowe informacje na temat stawek i wyłączeń znajdziesz w tym artykule.

Stawki

Ustawa przewiduje dwie stawki podatku od darowizn podlegających opodatkowaniu. Jedna z nich to standardowa stawka podatku od wszystkich prezentów, a druga to stawka zależna od wartości. Pierwsza z nich jest wyższa ze względu na zwolnienie z podatku przyznawane w przypadku prezentów o wartości poniżej 25 000 rs. Stawki podatkowe dla prezentów o wartości przekraczającej 25 000 rs. są również wyższe niż stawka standardowa. Stawki te nie mają jednak zastosowania do prezentów poniżej 15 000 Rs. oraz prezentów wręczanych przyjaciołom i krewnym.

Istnieje ważne rozróżnienie między tymi dwiema metodami ulg podatkowych. Pierwsza z nich znana jest jako podatek od darowizn. Podatek ten dotyczy tylko prezentów dla bliskich przyjaciół i krewnych osoby zmarłej. Drugi rodzaj podatku, znany jako podatek od spadku, odzwierciedla wartość majątku przekazanego spadkobiercom. Istnieją dwa rodzaje ulg podatkowych. Pierwszy z nich jest oparty na wartości. Stosuje się ją w przypadku darowizn, których wartość nie przekracza pięciu milionów dolarów.

Wykluczenia

Roczne prezenty z wykluczeniem, znane również jako „uprawnienia do wycofania Crummeya”, pozwalają parze na przekazanie każdemu dziecku do 56 000 dolarów rocznie bez podatku. Kwota ta nie jest jednak nieograniczona. Jeśli chcesz zrobić większe prezenty, możesz skorzystać z kilku wykluczeń. Przykładem może być para z dwójką dzieci, która chce dać swoim dzieciom jak najwięcej pieniędzy. Mimo wyższego limitu rocznego istnieje kilka sposobów na osiągnięcie celów podatkowych.

Przeczytaj również:  Czym jest drugi próg podatkowy?

Ostateczny termin wykorzystania rocznego wyłączenia z podatku od darowizn to rok 2022. Data ta jest jednak niepraktyczna i niepotrzebna, ponieważ wprowadza ona poczucie pilności i jasności do wielu transakcji związanych z podatkami. Ponadto data ta pozwala oszacować wysokość zobowiązania podatkowego. Można również chcieć przekazać darowiznę przed końcem roku 2022. IRS określił kilka wyjątków od rocznych wyłączeń. Na przykład, płatności na rzecz instytucji medycznej lub organizacji edukacyjnej nie są uznawane za przekazanie majątku w ramach podatku od darowizn.

Obliczanie zobowiązania

W przypadku darowizny akcji należy zrozumieć kilka pojęć, aby określić wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu darowizny. Jednym z tych pojęć jest godziwa wartość rynkowa. Zasadą jest, że wartość darowizny w postaci akcji to średnia z wysokiej i niskiej ceny akcji w dniu darowizny. W tym przypadku dziadek kupił akcje za 10 dolarów za akcję. Wartość Twojego prezentu wyniesie 8000 USD. Jest jednak pewien haczyk. Wartość darowizny w postaci akcji, którą przekazałeś synowi, jest znacznie wyższa niż wartość bazy kosztowej darczyńcy.

Jeśli podarujesz komuś w prezencie milion dolarów, będziesz musiał zapłacić podatek od wartości tych pieniędzy. Można skorzystać z kalkulatora podatku od darowizn, aby obliczyć wysokość zobowiązania podatkowego w danym okresie. Aby obliczyć wysokość zobowiązania podatkowego, wprowadź do kalkulatora wartość każdego prezentu. Musisz znać wartość wszystkich darowizn dokonanych w danym okresie podatkowym. Aby to zrobić, skorzystaj z poniższego wzoru.

Podział darowizny jako skuteczny sposób na uniknięcie zapłaty podatku od darowizn

Choć koncepcja podziału prezentu może wydawać się dość prosta, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przepisy podatkowe mogą być skomplikowane i często ulegają zmianom. Należy skonsultować się z doradcą podatkowym lub zespołem ds. planowania w firmie Fidelity, aby przeanalizować wszystkie konsekwencje przekazania darowizny, określić konsekwencje podatkowe w poszczególnych stanach oraz przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Długoterminowy plan może również pomóc w skorzystaniu z ulg podatkowych przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych.

Przeczytaj również:  Podatek od czynności cywilnoprawnych przy kupnie mieszkania

Aby uniknąć płacenia podatku od darowizn, małżeństwa mogą zdecydować się na podział darowizny. W ten sposób uznaje się, że dokonali oni darowizny po połowie, a drugi małżonek będzie musiał złożyć osobne zeznanie podatkowe. Ponadto małżeństwa, które przekazują darowizny sobie nawzajem, mogą połączyć swoje roczne wyłączenia, aby przekazać każdemu obdarowanemu do $30,000. Małżeństwa muszą jednak rozdzielić wszystkie prezenty dla osób trzecich, chyba że przekazują je sobie nawzajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top