Jakie są podatki w Polsce? – daniny dla Państwa

podatek od wzbogacenia

Coraz więcej obywateli interesuje się ekonomią i tym samym zadaje sobie pytanie, jakie są podatki w Polsce. Możemy ich wymienić kilka – między innymi VAT oraz podatek od wzbogacenia się (oficjalnie podatek od czynności cywilno prawnych).

1. Podatek VAT

Można powiedzieć, że VAT jest swoistą gwiazdą wśród polskich podatków. Słyszeli o nim nominalnie wszyscy i na dodatek generuje czterdzieści procent wpływów do budżetu państwa.

Skrót ten rozwija się jako Value Added Tax, a kryje się pod nim danina od obrotu dobrami i usługami. W praktyce płacimy go wszyscy. VAT stanowi bowiem 23% ceny przeważającej większości towarów, jakie kupujemy.

2. Akcyza

Akcyza to podatek, który ma być z założenia tak wysoki, aby odbiorcy nie chcieli kupować obłożonych nim produktów. Tę daninę płacimy, nabywając produkty spożywcze, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Praktycznie rzecz biorąc akcyza, to znaczna część ceny za alkohol i papierosy.

Akcyza obecnie generuje dwadzieścia procent wpływów do budżetu. Co ciekawe, płacimy ją, nie tylko kiedy kupujemy tytoń i napoje wyskokowe. Zawarta jest również w cenie węgla i innych paliw.

3. PIT

Na swój sposób można powiedzieć, że jest to podatek od wzbogacenia się. Płacą go bowiem osoby, które w poprzednim roku podatkowym wykazały przynajmniej minimalny dochód.

W tym momencie PIT wynosi 17% i stanowi kilkanaście procent polskiego budżetu. Dla wielu mieszkańców kraju jest też nie lada zmorą. Osoby, które na co dzień nie maja do czynienia z podatkami, miewają problemy z rozliczeniem rocznego zeznania.

4. CIT

Wiele osób zapytanych o to, jakie są podatki w Polsce, wymieni te powyżej. VAT, PIT, Akcyza. Są to daniny znane właściwie każdemu. Już nie wszyscy jednak słyszeli o podatku CIT. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik PITu, ale dla osobowości prawnych.

Przeczytaj również:  Niższa akcyza na wino i ciepły klimat - czynniki sprzyjające uprawie winorośli

Ten podatek jest pobierany od dochodów spółek i firm.

5. Podatek od spadków i darowizn

Swego czasu budził nie lada kontrowersje. Wiele osób bowiem unikało płacenia podatków, twierdząc, że ich dochody są tak naprawdę darowiznami. Podatek od darowizn sprawia, że w wielu wypadkach musimy uiścić opłatę również, kiedy dostajemy większe kwoty od ojca, wujka czy dziadka.

Podobnie sprawa ma się ze spadkami. Kiedy przyjmujemy spadek, musimy przekazać państwu określony jej procent.

6. Podatek od nieruchomości

Danina, którą regularnie płacą właściciele gruntów, domów i mieszkań. Co ciekawe, trzeba ją uiszczać również od budowli – na przykład szop i stodół. Na szczęście za stojącą na naszym terenie altankę czy kapliczkę już płacić nie musimy.

Podatek od konkretnej nieruchomości zależy bezpośrednio od jej rozmiaru. Jest bowiem naliczany w oparciu o powierzchnię lub metraż.

7. Podatek od wzbogacenia się (czynności cywilno prawnych)

Na swój sposób można powiedzieć, że kilka z wymienionych powyżej danin kwalifikuje się jako podatek od wzbogacenia się. Tego obiegowego terminu najczęściej jednak używa się wobec opłaty od czynności cywilno prawnych.

Tego typu podatek płacimy od kilku różnych typów umów – od umowy sprzedaży, umowy spółki, pożyczki czy też hipoteki.

8. Podatek od dochodów kapitałowych

Jakie są podatki w Polsce? Wymieniamy je powyżej. Niektóre natomiast kwalifikują się jako o wiele bardziej znienawidzone niż inne.

Przez pewien czas wyjątkowo złą sławą cieszył się tak zwany podatek Belki (od dochodów kapitałowych). Obłożone są nim odsetki. I o ile podatek od wzbogacenia się ma dosyć duży sens, o tyle tę konkretną daninę można nazwać podatkiem od oszczędzania.

Regularnie pojawiają się głosy, że takim postępowaniem państwo polskie zniechęca swoich obywateli do odkładania swoich pieniędzy. Warto też wspomnieć, że w większości wypadków współczesne odsetki na kontach i lokatach są raczej niewielkie. Można więc powiedzieć, że kraj zmniejsza i tak już niedużą szansę obywateli na zarobienie pieniędzy.

Przeczytaj również:  Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?

9. Podatek od gier hazardowych

Skoro musimy płacić podatek od żywności i własnych dochodów, nie powinno dziwić, że daniną obłożone są również wygrane z gier hazardowych. W tym wypadku opodatkowanie może wynosić od 10 do 50% – jego wysokość jest zależna bezpośrednio od typu gry.

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top