Czy podczas L4 można iść na wybory i głosować?

l4 a wybory

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z spokokatolik.pl

Każde wybory to ważna chwila dla lokalnego lub szerszego społeczeństwa. Wielu ludzi z niecierpliwością czeka na dzień, kiedy odda swój głos. Choroby i życie lubią zaskakiwać. Czy w przypadku zwolnienia lekarskiego będzie to możliwe?

Niestety nie wszystko w życiu można zaplanować. Mimo szczerych chęci często jest tak, że plany weryfikuje choroba. Pracownicy mogą w celu rekonwalescencji korzystać w tym czasie ze zwolnień lekarskich. Co ciekawe, w naszym kraju ich liczba jest naprawdę duża! Będąc na L4, konieczne jest przestrzeganie wynikających z niego zasad. Mogą być odmienne dla danego schorzenia. Wybory to niewątpliwie ważny moment, za który każda jednostka czuje się w jakimś stopniu odpowiedzialna. Co, jeśli choroba spotka cię właśnie w tym czasie? Dowiedz się, czy możesz iść zagłosować na zwolnieniu lekarskim.

Zwolnienie lekarskie – definicja ważna dla każdego

Istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju dolegliwości. Mogą to być stany depresyjne, kończąc na złamaniach, L4 na stłuczenia czy zwykłym przeziębieniu. Bez względu na rodzaj, większość z nich wymaga wystawienia zwolnienia, które określa czasową niezdolność do pracy. Zwolnienie to można uzyskać także na opiekę nad chorym członkiem rodziny tj. dziecko, rodziców, małżonka, rodzeństwo czy teściów. Obecna forma L4 jest tylko elektroniczna – nie obowiązuje już obowiązek dostarczenia druku do 7 dni. Pracodawca i księgowość widzi go od razu w specjalnym systemie, tuż po wystawieniu. 

Zalecenia lekarskie a głosowanie w wyborach – ważne informacje

Każde zwolnienie lekarskie wystawia się z innego powodu, a co za tym idzie – ma ono odmienne zalecenia. Oprócz głównych, określanych cyframi 1 (nakazujące leżenie) i 2 (dopuszczające wyjście z domu w ważnych sytuacjach), mogą się na nim znaleźć dodatkowe, o których zdecyduje specjalista. Będąc na L4, nie zawsze jesteśmy zmuszeni do leżenia, weźmy dla przykładu np. schorzenia ze sfery psychicznej (depresja). Lekarz może więc zalecić spacery lub aktywność fizyczną dla polepszenia nastroju. Innym przykładem jest L4 na chore dziecko. Wieczorami, kiedy większość członków rodziny wróci z pracy – można nieco odetchnąć od obowiązków i wyjść do sklepu. Jak jest w przypadku wyborów?

Przeczytaj również:  Zasady odbioru lokalu użytkowego - na co zwrócić uwagę?

Czy można iść na wybory na L4?

Kwestia ta budzi niemałe zamieszanie. Wybory to w końcu bardzo ważna czynność dla każdego obywatela i działanie dla wspólnego dobra. Przyświeca temu wysoko postawiony cel społeczny. Czy można więc zakazać brania udziału w głosowaniu? W tym przypadku bardzo ważne są wyżej wspomniane zalecenia lekarskie. Posiadając kod numer 2, osoba taka może się udać do pobliskiego punktu wyborczego i oddać swój głos. Sytuacja nie będzie jednak taka prosta, jeśli zwolnienie jest leżące i nakazuje bezwzględny nakaz pozostawania w domu. Często tak się dzieje w przypadku chorób zakaźnych. Wówczas można skorzystać z kilku opcji:

  • pełnomocnika w głosowaniu;
  • opcji głosowania korespondencyjnego. 

Czego nie wolno na L4?

Już wiesz, jak wygląda sytuacja z udziałem w wyborach. Jak widać, może być odmienna dla każdego przypadku. Z definicji na zwolnieniu lekarskim nie wolno również wykonywać innej pracy zarobkowej, a także dopuszczać się następujących czynności:

  • remontów i prac ogrodowych;
  • imprez, grillów, wesel;
  • wielogodzinnych zakupów w galerii handlowej;
  • wyjazdu na wakacje;
  • spotkań towarzyskich.

Nadużywanie zwolnienia lekarskiego – co za to grozi?

Jeśli jesteś chory, a twoje zwolnienie dopuszcza wyjście w celach niezbędnych – nie musisz się martwić ewentualnymi konsekwencjami. Niestety wielu ludzi nadal nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło L4 ile dni wstecz, zastanów się nad swoim postępowaniem. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Dzięki licznym kontrolom można stwierdzić, że istnieje dużo nadużyć zwolnienia lekarskiego. Skutkiem tego jest zabranie zdolności do pobierania zasiłku na czas niezdolności do pracy, a także w rażących przypadkach – zwolnienie z pracy. 

Zbliżają się wybory, a ty jesteś na L4? Dokładnie przemyśl, w jaki sposób możesz wziąć w nich udział. W razie niepewności możesz skorzystać z porady doświadczonego pracownika ZUS-u.

Przeczytaj również:  Portal dla biznesmenów – nowoczesne rozwiązania dla twojej firmy!
Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top