Medale odlewane – tradycja i prestiż ich wręczania

medale odlewane

Medale można podzielić na te, które pochodzą z produkcji masowej oraz krążki odlewane, wykonywane na zamówienie. Te drugie mają stosunkowo długą tradycję w polskiej kulturze oraz wciąż cieszą się niesłabnącym prestiżem. Jaka jest ich historia oraz gdzie wykorzystuje się je po dzień dzisiejszych?

Krótka historia medali odlewanych

Medalierstwo dotarło do Polski w XVI wieku, jednak początkowo medale wręczane były głównie osobom zasłużonym dla narodu – żołnierzom, szlachcicom czy inteligencji. Każdy medal był unikatowy i nie do podrobienia, a samo jego odlanie zajmowało sporo czasu, bowiem nikt nie dysponował wtedy specjalistycznymi maszynami. W czasie zaborów i wojen medale należały się tym, którzy dzielnie walczyli za nasz kraj. Tymczasem zwyczaj nagradzania nimi sportowców upowszechnił się stosunkowo późno, gdyż dopiero w XX wieku. Zaczęto wręczać je podczas zawodów ogólnokrajowych, a dopiero z czasem stały się one także cennymi nagrodami na wojewódzkim czy lokalnych konkursach sportowych. Zawsze jednak charakteryzowała je unikalność i kunszt, czego nie można powiedzieć o medalach, pochodzących z produkcji masowej.

Gdzie dziś wykorzystuje się medale odlewane?

Obecnie medale odlewane można wykorzystać do uhonorowania osób, które:

  • mogą pochwalić się osiągnięciami naukowymi,
  • odnoszą sukcesy w swojej branży,
  • promują Polskę na arenie międzynarodowej,
  • przyczyniają się do osiągania sukcesów przez swoje zakłady pracy,
  • osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce.

Medale odlewane wciąż bardzo często wręczane są sportowcom – większość osób kojarzy je właśnie z zawodami sportowymi, choć warto wiedzieć, że można je wręczać przy różnych okazjach. Medale wykonane na zamówienie pozwalają w odpowiedni sposób uhonorować obdarowanego, a także przynoszą większy prestiż organizatorom wydarzeń, pracodawcom czy instytucjom wręczającym.

Przeczytaj również:  Mężczyźni w świecie biznesu i motoryzacji: Powiązania, trendy i perspektywy

Dlaczego warto wybierać medale odlewane?

Medale wykonywane na zamówienie charakteryzuje świetna jakość oraz stosunkowo niska cena – dzięki zastosowaniu dostępnych kruszców. Dzięki temu są one trwałe i nie dotyka ich ząb czasu. Producent medali odlewanych MCC Medale zapewnia ponadto możliwość przygotowania własnego projektu, który uwzględnia wszelkie wymagania, a także potrzeby klienta. W razie braku pomysłu czy szczegółowej koncepcji można skonsultować się z profesjonalnym grafikiem, który pomoże wykonać idealny projekt. Medale odlewane są zgodnie z ponad 400-letnią tradycją polskiej sztuki odlewniczej, przywiązując jednocześnie wagę do nawet najmniejszych detali. Każdy, kto otrzyma tego typu krążek, zyskuje tym samym pamiątkę na długie lata. Medale mogą zawierać elementy personalizacji, dzięki którym będą one aktualne nawet za kilkadziesiąt lat, gdy ludzka pamięć zaczyna nieco gasnąć. Krążki wykonane na zamówienie będą o wiele lepszym wyborem, niż medale pochodzące z produkcji masowej, które nie mają wyrazu, a także charakteryzuje je niska jakość. Chcąc zapewnić sobie prestiż, a obdarowanym najlepszą, możliwą nagrodę, najlepiej jest wybrać medale odlewane. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top