Site icon Motyczka

Zasady odbioru lokalu użytkowego – na co zwrócić uwagę?

Niektórzy decydują się na kupno mieszkania, inni potrzebują przestrzeni biurowej. Obecnie można liczyć na ogromny wybór na rynku nieruchomości. Odbiór mieszkania nie różni się zbyt mocno od odbioru lokalu użytkowego. Jest kilka istotnych kwestii, na które powinno się zwracać uwagę. Najlepiej będzie oczywiście przeprowadzić odbiór z fachowcem, aby mieć pewność, że żadne wady nie zostaną pominięte.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego lokalu użytkowego?

Doświadczony inżynier doskonale wie, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania lub lokalu użytkowego. Warto wobec tego skorzystać z jego usług, aby wykryć wszystkie wady i nieprawidłowości w umowie podpisanej z deweloperem. Za pomocą badania termowizyjnego zostaną ukazane nawet skazy niewidoczne gołym okiem. Można przykładowo zobaczyć, które miejsca generują straty ciepła, gdzie znajdują się zawilgocenia. Podczas odbioru lokalu należy mieć oczywiście ze sobą jego projekt i umowę deweloperską. W dokumentach znajduje się szereg istotnych informacji. Można zweryfikować, czy użyto właściwych materiałów budowlanych. Przyjrzeć powinno się dokładnie ścianą sprawdzić, czy są równe, mają kąty proste. Znaczenie ma także grubość tynku.

Na co zwracać uwagę?

 Podczas odbioru lokalu użytkowego trzeba sprawdzić, czy podłogi są równe i poziome. Przyjrzeć trzeba się również stolarce okiennej i drzwiowej. Wszystko musi prawidłowo działać. Zweryfikować należy kwestie szczelności. Nic nie może być popękane ani zabrudzone materiałami wykończeniowymi. Upewnić należy się również, czy podłączono media. Sprawdzić powinno się także obecność dodatkowych pomieszczeń, miejsc parkingowych. Jeśli zostaną wykryte jakieś wady, to należy wpisać je do protokołu zdawczo-odbiorczego. Interesy klienta są chronione ustawą deweloperską. Można liczyć na to, że wpisane wady deweloper będzie musiał wyeliminować we własnym zakresie w wyznaczonym terminie. Jeżeli nie będzie żadnych niedoróbek, to można podpisać protokół i otrzymać klucze do lokalu. Pamiętać należy również o spisaniu stanu liczników. Warto też wiedzieć, że do czasu otrzymania kluczy to deweloper ponosi koszty utrzymania obiektu.

Exit mobile version