Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?

czy medyczna maihuana jest legalna w Polsce

Nie jesteś pewien czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, czy w naszym kraju można ją legalnie kupić i spożywać.

Stosowanie medycznej marihuany stale wzbudza wiele kontrowersji. Mimo jej legalizacji w Polsce spotkać się można z różnymi opiniami na temat jej zażywania. Warto więc poznać jej właściwości oraz przeciwwskazania.

Marihuana medyczna – co to jest?

Marihuana medyczna jest produktem leczniczym wysoce przebadanym. Produkuje się ją w taki sam sposób, jak pozostałe leki – z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa, czystości mikrobiologicznej oraz dokładnej kontroli przed wypuszczeniem na rynek. Ponadto nie zawiera ona takich dodatków jak nawozy, tytoń czy pestycydy. Marihuana medyczna charakteryzuje się dużą zawartością substancji CBD (działa uspokajająco i przeciwdrgawkowo) i niewielkich ilości THC (działa psychoaktywnie i pobudzająco). Bardzo ważne jest tutaj zachowanie odpowiedniej proporcji tych substancji.

Marihuana medyczna w Polsce

Medyczna marihuana została dopuszczona na rynek Polski w 2017 roku. Można ją otrzymać tylko na podstawie recepty przepisanej przez lekarza, na przykład z Centrum Medycyny Konopnej. Ten produkt leczniczy jest ściśle powiązany z pacjentem i dopasowany do jego potrzeb. Nie można przepisać recepty osobie, co do której nie ma zasadności stosowania marihuany medycznej. Nie można również przekazać komuś swojej recepty.

Gdzie można zrealizować receptę na marihuanę medyczną?

Osoba, która otrzymała receptę od lekarza medycyny, może ją zrealizować w dowolnej aptece. Pacjent powinien się jednak liczyć z tym, że będzie musiał poczekać na swój lek. Pomimo tego, że marihuana medyczna jest legalna w Polsce już od kilku lat, to jej dostępność w aptekach jest stale niska. Jednak czas oczekiwania na realizację recepty nie jest długi (około 1-2 dni).

Przeczytaj również:  Dlaczego odzież dla lekarzy powinna być estetyczna?

Ile kosztuje marihuana medyczna?

Marihuana medyczna nie jest lekiem refundowanym. Obecnie średnia cena za 1 gram kształtuje się w granicach od 50 do 65 złotych. W przypadku długiego leczenia terapia marihuaną medyczną może wynieść nawet 2 tysiące złotych. Lek sprowadzany jest z zagranicy – stąd jego wysoka cena.

Czy w innych państwach europejskich marihuana medyczna jest legalna?

Marihuana medyczna zalegalizowana jest w wielu innych krajach europejskich. Należą do nich między innymi: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, San Marino, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy. Dopuszczona ona została w tych krajach w celach leczniczych.

Na jakie choroby może pomóc przyjmowanie medycznej marihuany?

Medyczna marihuana może pomóc w leczeniu między innymi takich chorób jak:

  • choroby neurologiczne: nerwica, zespół stresu pourazowego, choroba Parkinsona, psychoza, choroba Alzheimera;
  • choroby układu pokarmowego: zespół drażliwego jelita, wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • inne choroby: cukrzyca, astma, jaskra.

Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak konopie wpływają na poszczególne choroby, to skontaktuj się z lekarzem medycyny, takim jak na przykład Magdalena Nita, która współpracuje z centrum-mk.pl, placówką medyczną specjalizującą się w terapii marihuaną medyczną.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany?

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej. Nie mogą jej przyjmować między innymi:

  • osoby poniżej 18 roku życia;
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią;
  • osoby zmagające się z chorobą nerek, wątroby, serca;
  • osoby chorujące na schizofrenię.

Dodatkowo, po zażyciu medycznej marihuany nie powinno się prowadzić samochodu ani obsługiwać żadnych maszyn – ze względu na możliwość wystąpienia zaburzenia równowagi i koordynacji. Warto tu również zaznaczyć, że osoby zażywające jednocześnie inne leki (zwłaszcza psychiatryczne), powinny uzgodnić stosowanie marihuany medycznej ze swoim lekarzem.

Stosowanie marihuany medycznej może pomóc w leczeniu wielu chorób. Trzeba jednak pamiętać, aby skonsultować jej zażywanie ze specjalistą.

Przeczytaj również:  Niższa akcyza na wino i ciepły klimat - czynniki sprzyjające uprawie winorośli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top