Dopłaty unijne dla rolników- co warto wiedzieć?

dopłaty unijne dla rolników

Dopłaty unijne dla rolników z pewnością są jednym z najbardziej „gorących tematów” w momencie gdy zbliża się okres składania wniosków. Zatem, co warto wiedzieć o dopłatach unijnych dla rolników? 

Dopłaty unijne dla rolników- kiedy przyjmowane są wnioski?

Okazuje się, że ARiMR czyi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od 5 marca tego roku otworzyła dla rolników możliwość składania wniosków o dopłaty unijne. Obowiązują one zarówno w zakresie dopłat bezpośrednich jak i dopłat obszarowych z PROW czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2022. Niemniej jednak rolnicy, który zajmują się uprawą jarmużu i nie tylko, muszą wiedzieć, że od tego roku czyli od roku 2022 dokumenty mogą być składane jedynie drogą elektroniczną. Dodatkowo w tegorocznym naborze jest kluczowa zmiana. Otóż dopłaty do rolników obecnie połączone są z płatnością uzupełniającą, podstawową czyli UPP. Wobec tego warto wiedzieć od kiedy można składać wnioski o dopłaty unijne dla rolników. Otóż zwykle nabór zaczyna się od dnia 15 marca i trwa on aż do 16 mają 2022 roku. Niemniej jednak warto pamiętać, że każdy rolnik, który niestety zapomni i złoży wniosek po tym terminie- jednak nie później niż do dnia 10 czerwca 2022 roku- będzie miał w dalszym ciągu możliwość otrzymania dopłaty unijnej dla rolnika. Niemniej jednak rolnik, który złoży wniosek po terminie będzie musiał zadowolić się płatnością pomniejszoną. Za każdy dzień zwłoki będzie mu zabierany 1 procent od należnej kwoty. Warto również pamiętać o tym, że wnioskowanie o dopłaty unijne dla rolników umożliwia wprowadzenie zmian do wniosku. Niemniej jednak można to zrobić jedynie do 31 maja roku 2022. Poprawki, które jednak nie zostaną złożone w terminie, a jednocześnie zostaną złożone do 10 czerwca 2022 roku będą również wiązały się z tym, że płatność zostanie pomniejszona o 1 procent za każdy roboczy dzień zwłoki.

Przeczytaj również:  Panele fotowoltaiczne w budynkach zabytkowych - czy jest to możliwe?

Sprawdź także serwis agropedia.pl.

Jarmuż uprawa i dotacje unijne dla rolników- najważniejsze informacje

W rozpoczynającej się właśnie kampanii ponownie wprowadzona została uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Wobec tego rolnicy są zobowiązani do tego, by sprawić pełny wykaz roślin, którym przysługuje uzupełniająca płatność. Warto podkreślić, że obejmuje ona aż 13 kategorii. Dodane zostały również dwa nowe pakiety dotacji unijnych dla rolników:

  • Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk;
  • Pakiet 9. Retencjonowanie wody.

Warto jednak pamiętać, że całość wnioskowania odbywa się całkowicie elektronicznie. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy rolnicy nie mają komputera lub po prostu- komputery nie są tak proste jak jarmuż uprawia- i nie mogą poradzić sobie z wypełnieniem wniosku przez Internet? Wówczas mogą oni skorzystać z pomocy pracowników urzędu. Będą oni czuwać nad rolnikami i dopłatami unijnymi dla rolników w każdym biurze ARiMR- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za ich pomocą będzie można przebrnąć przez cały proces składania wniosku i co najważniejsze mieć ponad 100% pewność co do tego, że zostanie on złożony poprawnie i bez zbędnych pomyłek. Przypomnijmy, że rolnik ubiegający się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego czy może płatności do ONW czyli obszarów gdzie produkcja rolna jest utrudniona, lub płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020) oraz płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) nie zawsze będzie mógł taki wniosek złożyć. Okazuje się, że musi on udowodnić, że posiada pełne prawo do tego, by korzystać z gruntów, na których stara się o dopłatę i które wskazane są we wniosku. Co ciekawe, wystarczającym dowodem może okazać się nawet posiadanie aktu własności. Wobec tego dopłaty unijne dla rolników z pewnością wesprą gospodarstwo, a ich otrzymanie wcale nie musi być tak trudne, o ile uda dopilnować się najważniejszych terminów.

Przeczytaj również:  Odnawialna linia pożyczkowa - na czym polega?

Zobacz także: https://magazynremont.pl/wypisy-z-rejestru-gruntow

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top