Podatek od sprzedaży Kryptowalut

Podatek od sprzedaży kryptowalut

Jedną z najważniejszych kwestii przy inwestowaniu w kryptowaluty jest to, czy należy płacić zwykły podatek dochodowy czy podatek od zysków kapitałowych. Stawki zwykłego podatku dochodowego mają zastosowanie do większości inwestorów. Istnieją również stawki dla długoterminowych zysków kapitałowych. Należy również rozważyć metody kalkulacji kosztów przy sprzedaży kryptowalut. Niniejszy artykuł zawiera podstawowe informacje na temat opodatkowania kryptowalut. Wyjaśniono w nim również, w jaki sposób stawki podatku od długoterminowych zysków kapitałowych wpływają na stawki podatku od zwykłego dochodu i zysków kapitałowych.

Podatek od zysków kapitałowych

Jeśli zdecydowałeś się sprzedać swoją kryptowalutę, musisz dowiedzieć się, ile będziesz musiał zapłacić podatku od zysków kapitałowych. Stawka podatku od kryptowalut zależy od tego, jak długo się je posiada. Jeśli kupiłeś kryptowalutę za mniej niż 100 dolarów, zysk będzie traktowany jako zwykły dochód i opodatkowany według zwykłej stawki. Jeśli jednak posiadasz kryptowalutę przez okres dłuższy niż 365 dni, możesz odliczyć całą stratę od dochodu i przenieść ją na kolejne lata podatkowe.

Stawki zwykłego dochodu

Sprzedaż kryptowalut może skutkować naliczeniem zwykłego podatku dochodowego dla osoby, która sprzedaje monety. Kwota ujęta jako zwykły dochód jest dodawana do podstawy opodatkowania podatnika w kryptowalucie. W ten sposób podatnik unika podwójnego płacenia podatku od tej samej kwoty. Gdyby kryptowaluta została sprzedana w celu zakupu biletu lotniczego, osoba ta zapłaciłaby zwykły podatek dochodowy od ceny biletu lotniczego. Z tego powodu wykorzystanie kryptowalut przez firmy podlega opodatkowaniu zwykłym podatkiem dochodowym oraz podatkiem od samozatrudnienia.

Stawki od długoterminowych zysków kapitałowych

Oprócz podstawy kosztowej kryptowaluty, zysk uzyskany ze sprzedaży zależy od metody obliczania zysków i strat. Ogólnie rzecz biorąc, należy odliczyć podstawę kosztową od sprzedanej kwoty, która często jest bardzo niska. Jeśli kupiłeś jednego Bitcoina za 100 USD i sprzedałeś go za 200 USD, Twój zysk wyniósłby 400 USD. I odwrotnie, gdybyś sprzedał Bitcoina, który stracił na wartości, poniósłbyś stratę w wysokości 400 dolarów. Korzyścią podatkową tej metody jest to, że możesz odliczyć do 3 000 USD straty, która może zrównoważyć ewentualne zyski.

Przeczytaj również:  Podatek od psa - czy rasa psów ma znaczenie?

Metody kalkulacji kosztów przy sprzedaży kryptowalut

Istnieją dwie popularne metody kalkulacji kosztów przy sprzedaży kryptowalut. Jedna z nich opiera się na wolumenie, a druga na koszcie jednej transakcji. Aby obliczyć koszt jednej transakcji, wystarczy podzielić wolumen przez liczbę sprzedanych i kupionych kryptowalut. Następnie pomnóż tę kwotę przez cenę kryptowaluty. W ten sposób będziesz wiedział, ile należy zapłacić za kupno i sprzedaż każdej kryptowaluty. Dodatkowo, koszt jednej transakcji będzie zawierał wszelkie opłaty związane z wymianą.

Zgłaszanie podatków od kryptowalut

Jeśli inwestujesz w kryptowaluty, będziesz chciał zgłosić je na swoim zeznaniu podatkowym. Możesz użyć formularza 8949, który jest formularzem używanym przy sprzedaży aktywów kapitałowych, aby zgłosić te transakcje. Pamiętaj, aby zgłosić datę nabycia kryptowaluty, datę jej sprzedaży oraz wszelkie związane z tym zyski lub straty. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet przeniesienie strat związanych z kryptowalutami do przyszłych celów podatkowych. Jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top