Jak głosować w wyborach prezydenckich

Jak głosować w wyborach prezydenckich

Nie każdy wie, a każdy może. Jak głosować w wyborach prezydenckich? W końcu wybory mają miejsce co pięć lat, dlatego warto przypomnieć, jak należy to robić prawidłowo. Ostatnie odbyły się w 2020 roku, co oznacza, że kolejne odbędą się w 2025 roku. Zostało tak naprawdę niewiele czasu, a decyzję opłaca się dogłębnie przemyśleć. Dlaczego powinno się głosować w wyborach prezydenckich? Jak oddać ważny głos? Jak powinna wyglądać karta do głosowania? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Dlaczego warto głosować w wyborach prezydenckich?

Podstawowym argumentem jest fakt, że niezależnie od wykonywanego przez Ciebie zawodu oraz poglądów każdy głos ma takie samo znaczenie. Aby coś zmienić w naszym kraju, należy głosować. Podstawowym argumentem przemawiającym za głosowaniem jest fakt, że oznacza poparcie dla wybranego przez Ciebie kandydata bądź ugrupowania. A może wśród kandydatów w ogóle nie ma takiego, na którego chciałbyś oddać swój głos? Warto w takiej sytuacji wskazać osobę, która przynajmniej częściowo spełnia Twoje oczekiwania.

Wybory prezydenckie to najbardziej istotny format wyborów. W końcu jest on najwyższym przedstawicielem naszego kraju. Głosowanie w wyborach prezydenckich równoznaczne jest ze zgodą na to, aby Twój kandydat godnie reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej. Prezydent RP wszystkie rzeczy oraz wypowiedzi podejmuje w imieniu każdego obywatela Polski. Co to oznacza? To, że na każdym kroku będziemy oceniani jako kraj przez naszych strategicznych partnerów politycznych i gospodarczych przez pryzmat tego, jak polski prezydent się prezentuje i jakie są jego decyzje.

Prezydent RP stanowi prawo – aby uchwalona ustawa weszła w normalne życie, to zawsze musi ją podpisać prezydent. Głowa państwa zajmuje się też wszelkimi umowami międzynarodowymi, które mają przynieść korzyść jego krajowi. Ma także prawo zgłaszać wszelkie projekty ustaw, a tym samym ogłaszać weto, jeśli prezydent ma wątpliwości. Ustawy decydują o życiu obywateli, to właśnie dlatego głosowanie jest takie ważne. A jak głosować w wyborach prezydenckich, aby oddać ważny głos na takiego kandydata?

Przeczytaj również:  Jak głosować na wyborach do Unii Europejskiej (UE)

Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich?

Z uwagi na ten trudny dla nas wszystkich okres, nie wiadomo do końca, jak dokładnie będą przebiegać kolejne wybory. Mówi się, że dopuszczalne będą dwie formy głosowania korespondencyjnego. Warto jednak przypomnieć lub poinformować świeżo upieczone dorosłe osoby, jak to wszystko wyglądało dotychczas. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest Twoje uczestnictwo w wyborach. Dlatego warto wiedzieć, jak robić to dobrze!

Tradycyjnie jednak wyglądało to tak:

  • Wszystko, co musisz zrobić, to znalezienie kandydata, na którego chcesz głosować,
  • Następnie musisz postawić znak „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku Twojego kandydata na prezydenta,
  • Uwaga! Jeśli postawisz „X” przy nazwisku obu (lub więcej) kandydatów, to Twój głos będzie nieważny.

A kiedy głos jest jeszcze nieważny?

Przede wszystkim wtedy, kiedy żadna z linii X się nie przecina. Znakiem „X” są postawione w kratce co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie pola kratki. Wszelkie gryzmoły, emotikony nie będą brane pod uwagę. Uwaga! Za głos ważny uważa się nawet taki, w którym cała kratka jest zamazana liniami – czyli postawiono wiele linii w obrębie kartki, które się przecinają. 

Jak powinna wyglądać karta do głosowania w wyborach prezydenckich?

Na terenie Polski karta do głosowania posiada tylko dwie pieczęci. Jeśli na karcie znajdziesz jedną lub więcej pieczęci, to jak najszybciej zgłoś to komisji. Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej drukuje się na karcie i ma czarny kolor. Druga pieczęć jest stawiana ręcznie przez obwodową komisję wyborczą, ale ta może mieć już dowolny kolor. Jak głosować w wyborach prezydenckich, jeśli jesteś niewidomy? Karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co umożliwia oddanie głosu osobom niewidomym. Pamiętaj, że zawsze podczas głosowania pierwszeństwo w kolejce mają kobiety w ciąży i starsze osoby.

Przeczytaj również:  Jak zapisać się na wybory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top