Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z poradnikcodziennosci.pl
W naszym kraju od dawna obowiązują już dwa progi podatkowe. O ile w przypadku pierwszego z nich, odpowiednia stawka podatkowo odliczana jest automatycznie od naszej wypłaty, o tyle w drugim przypadku w kwestii rozliczenia z fiskusem można napotkać pewne problemy. Tak więc czym jest drugi próg podatkowy?
Drugi próg podatkowy- czym jest?
Próg podatkowy to nic innego jak procent odcinany w naszego wynagrodzenia, który musi trafić do budżetu państwa. Warto zaznaczyć, że w przypadku pierwszego progu podatkowego, który kształtuje się na poziomie 17%, nie ma najmniejszego problemu związanego z rozliczeniem PIT, gdyż stawka ta jest automatycznie pobierana i odliczana z naszego miesięcznego wynagrodzenia. Drugi prób podatkowy jest z kolei inną, wyższą stawką opodatkowania, w momencie kiedy nasze dochody przekraczają określoną kwotę. Niemniej jednak w przypadku rozliczenia z Urzędem Skarbowym, to właśnie drugi próg podatkowy może sprawiać więcej trudności. Okazuje się, że stawka podatkowa w drugim progu kształtuje się na poziomie 32%, jednak nie dotyczy ona całej kwoty, a jedynie nadwyżki, o którą została przekroczona granica pierwszego progu podatkowego. Drugi próg podatkowy nie spotyka się ze społeczną aprobatą, niemniej jednak rządzący wbrew woli obywateli od 2019 roku usilnie pracują nawet nad wprowadzeniem trzeciej stawki podatkowej.
Drugi próg podatkowy- jak się go oblicza?
Wspomniane już zostało, że wyliczanie drugiego progu podatkowego może być niezwykle mozolnym zajęciem. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy nasze dochody rzeczywiście „wpadły” w drugi próg podatkowy. W tym celu trzeba w pierwszej kolejności zsumować wszystkie swoje dochody, która są opodatkowane skalą podatkową. Zalicza się do nich dochód z pracy, a także dochód z dodatkowej działalności i ewentualnego najmu mieszkania. Wówczas kolejnym krokiem jest odjęcie kosztów uzyskanego przychodów. Wynik ten jest bowiem dochodem, który podlega opodatkowaniu. Niemniej jednak kiedy wpadamy w drugi próg podatkowy? Otóż umową granicą są dochody na poziomie 85 528 złotych. Jeśli zarobiliśmy nieco powyżej tej kwoty, wówczas niezbędne jest zastosowanie w obliczeniach dwóch progów podatkowych. W pierwszej kolejności opodatkowanie w skali 17% stosuje się do dochodu, który mieści się w granicach tej kwoty. Kolejno, wszystkie pieniądze, które stanowią nadwyżkę, czyli pozostałość naszego dochodu, która przekroczyła magiczną granica 85 528 złotych, należy opodatkować zgodnie z drugim progiem podatkowym czyli stawką 32%. Warto jednak pamiętać, że zarówno w przypadku pierwszego progu podatkowego jak i drugiego progu podatkowego obowiązuje kwota która z opodatkowania jest zwolniona. Od 2020 roku wynosi ona równo 8 tysięcy złotych. Wówczas oznacza to, że jeśli w skali całego roku, dochody będą wynosić 8 tysięcy złotych, wówczas jesteśmy całkowicie zwolnieni z opłaty podatku dochodowego. Niemnie jednak warto pamiętać, że kwota wolna od podatku ma również o wiele większe znaczenie, w przypadku kiedy zarabiamy więcej niż 8 tysięcy złotych w skali roku. Okazuje się, że jest to również kwota, która musi zostać odliczona od zaliczek na podatek dochodowy. Podatek ten odprowadza przedsiębiorca, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą, bądź też pracodawca, który odlicza tę kwotę od wynagrodzenia swoich pracowników. Zeznanie podatkowe musi posiadać więc odpowiednio odprowadzone zaliczki, a ich poprawność jest widoczna gołym okiem i bardzo łatwa do zweryfikowania. Wówczas można powiedzieć, że jeśli na naszym koncie w urzędzie skarbowym zostało zgromadzone zbyt dużo środków, to możemy oczekiwać na zwrot podatku. Niemniej jednak jeśli zaliczek zostało zgromadzonych zbyt mało, wówczas niestety, ale należności te trzeba będzie uregulować. Ostateczna suma zaliczek, jest widoczna w momencie składania corocznego zeznania podatkowego w postaci PIT-u.