Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

Głosowanie w wyborach parlamentarnych to jedno z najważniejszych praw i zarazem obowiązków każdego obywatela. W momencie ukończenia 18 roku życia. Niemniej jednak wielu wyborców zastanawia się w jaki sposób mogą spełnić swój obywatelski obowiązek i głosować w wyborach parlamentarnych?

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?- podstawowe informacje

Głosowanie w wyborach parlamentarnych to jedno z ważniejszych wydarzeń i uprawnień jakie nabywają obywatele po ukończeniu 18 roku życia. Wówczas mogą oni realnie wpływać na skład parlamentu, a także mieć wpływ na demokratycznie podejmowane decyzje. Nie ma więc nic dziwnego, że każdy z obywateli dość chętnie stawia się w lokalu wyborczym, by z tego przysługującego mu prawa po prostu skorzystać. Tak więc warto w pierwszej kolejności pamiętać, że wybory parlamentarne zwykle odbywają się w ściśle ustalonym terminie, w wyszczególnionych lokalach wyborczych. Warto więc znaleźć w pierwszej kolejności właściwy lokal wyborczy dla danego miejsca zamieszkania. Kolejno warto sprawdzić godziny otwarcia takich lokali, choć zwykle są one czynne dla wyborców w godzinach od 7:00 do godziny 21:00. To właśnie w tym przedziale czasowym obywatele mogą oddać swój głos. Warto również zwrócić uwagę na informacje, które pojawiają się w mediach, gdyż Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przed każdymi wyborami parlamentarnymi przygotowuje odpowiedni spot wyborczy. To właśnie w nim zawarte są podstawowe informacje, a cała procedura głosowania wyjaśniona jest krok po kroku. Kolejną rzeczą, o której każdy wyborca musi pamiętać jest zabranie ze sobą odpowiednich dokumentów. Niezbędny jest więc dowód osobisty oraz paszport, który umożliwi członkom komisji wyborczej zweryfikowanie tożsamości wyborcy. Co więcej, warto pamiętać, że jeśli wyborca figuruje w spisie wyborców, wówczas dostaje on dwie karty do głosowania a ich odbiór musi obowiązkowo potwierdzić własnoręcznym podpisem.

Przeczytaj również:  Jak zapisać się na wybory

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?- karty do głosowania

Wspomniane już zostało, że każda z osób uprawnionych do głosowania otrzyma karty wyborcze. To właśnie dzięki nim możliwe jest oddanie głosu na wybranego parlamentarzystę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy karta jest kompletna. Mając to na myśli trzeba sprawdzić, czy została ona ostemplowana odpowiednią pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, a także powinna mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Co więcej każda karta powinna zawierać listy z kandydatami na posłów, a ich nazwiska powinny być nadrukowane na szarym tle. Warto również przyjrzeć się dokładnie czy każda z list z nazwiskami posłów ma podany w tytule odpowiedni numer, nazwę lub nawet i skrót nazwy komitetu wyborczego. Dopuszczalny jest również sam znak graficzny komitetu. Warto więc znaleźć w pierwszej kolejności listę kandydatów, na których chcemy głosować, a następnie postawić znak „X” przy nazwisku wybranego kandydata, tylko na tej liście. Koniecznie uwagę trzeba zwrócić na odpowiednie zaznaczenie znaku „X” czyli dwóch skośnych linii przecinających się w środkowym punkcie. Każdy inny znak spowoduje, że oddany głos nie będzie brany pod uwagę, czyli zostanie oznaczony jako głos nieważny. Wiele głosów podczas wyborów jest uznawane za nieważne, gdyż mało który wyborca zwraca dokładną uwagę na postawienie znaku „X” tylko obok nazwiska wybranego kandydata, na odpowiedniej liście. Wówczas można powiedzieć, że pełnia praw wyborczych nie została wykorzystana, gdyż przez własny błąd wielu wyborców pozbawia się możliwości oddania głosu. Tak samo stanie się w przypadku, kiedy postawimy „X” obok nazwisk więcej niż jednego kandydata lub po prostu nie postawimy go wcale. Warto więc dokładnie zapoznać się z zasadami i instrukcjami zamieszczonymi w spotach Państwowej Komisji Wyborczej.

Przeczytaj również:  Jak głosować w wyborach prezydenckich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top