Niższa akcyza na wino i ciepły klimat – czynniki sprzyjające uprawie winorośli

niższa akcyza na wino

Akcyza na wino jest niższa dla sadowników i lokalnych wytwórców napojów alkoholowych. Korzystniejsze stawki dotyczą małych producentów wina i napojów fermentowanych, win owocowych i cydrów, oraz producentów wyrobów pośrednich, np. miodów pitnych.

Akcyza na wino – korzyści dla małych sadowników winorośli

Ocieplenie klimatu sprawia, że produkcja wina w naszym klimacie co roku jest na wyższym poziomie. Rozwojowi małych firm sprzyja również korzystna akcyza na wino. Obserwowany jest wzrost liczby winnic w Polsce oraz coraz większe obszary są zasadzane winoroślą. Prognostycy pogody wskazują, że klimat w naszym kraju będzie się ocieplał, co sprzyja hodowli winorośli i wytwarzaniu różnych gatunków wina. Jedną z takich odmian jest riesling, aromatyczny szczep o kwiatowym bukiecie i kwaskowatym posmakiem. Jest to odmiana wysokowydajna, lubiąca wilgoć, dobrze rozwijająca się w bezpośrednim towarzystwie lasów. Gatunek riesling dobrze rośnie na piaszczystych glebach, owoce charakteryzują się wyjątkowo delikatną skórką, dlatego podczas ich zbierania trzeba zachować szczególną ostrożność. Przerwanie lub uszkodzenie skorki sprawia, że do owoców wydzielają się taniny, które mogą nadawać ostry smak, a to powoduje niepotrzebne naruszenie harmonii smaku wina riesling.

Riesling jest bardzo starym białym szczepem winogron. Duże obszary upraw tej odmiany znajdują się w Niemczech, Austrii, Czechach, Francji, Nowej Zelandii, Australii, a także w Ameryce Północnej i Kanadzie. Produkcja wina w naszym kraju jest znacznie mniejsza, ale 2/3 wszystkich upraw to wina białe. Uprawa winorośli w dużej mierze jest zależna od panujących warunków klimatycznych. Na jakość i wielkość uzyskanych zbiorów wpływają również ekstremalne zjawiska pogodowe, zazwyczaj nieodpowiednie warunki atmosferyczne wpływają niekorzystnie na zawartość cukrów w owocach, co ma duży wpływ na smak i jakość wytwarzanego wina. Akcyza na wino dla rodzimych małych producentów wynosi 50 proc. stawki akcyzy, jest to spore ułatwienie dla rodzimych firm, które zazwyczaj produkują tradycyjne i regionalne produkty.

Przeczytaj również:  Oszczędzanie w domu - jak zmniejszyć rachunki?

Riesling – jeden z najbardziej uniwersalnych szczepów winogron

Riesling jest wyjątkowo uniwersalnym szczepem winogron, uzyskiwane jest z niego zarówno wino, uzyskiwane są z niego wszystkie rodzaje wina, wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Na jego smak wpływa wiele czynników, zależy on między innymi od warunków klimatycznych, w jakich winorośl jest uprawiana oraz pogody. To samo wino może mieć różny smak w zależności od terenu, z jakiego pochodzi. Każdy riesling posiada jednak charakterystyczne cechy smaku, po których można go odróżnić, należą do nich:

 – wyczuwalny cytrusowy, można również dostrzec nuty ananasa, jabłka, śliwki i brzoskwini,

 – wysoka kwasowość.

Riesling (o którym więcej przeczytasz tu: https://naszewino.pl/riesling) zaliczany jest do win z niską zawartością alkoholu, ale wytwarzane są także wina, które mają nawet 14 procent jego zawartości. Odmiana riesling doskonale pasuje do dań wytrawnych, mięsnych, rybnych, pasuje do sushi, słodsze gatunki można podawać z deserami. Wysoka kwasowość i szeroki bukiet smaków sprawia, że wino może być wykorzystywane do leżakowania, riesling przechowywany w odpowiednich warunkach zyskuje w smaku nawet po 100 latach. Pasuje do niego określenie im starszy, tym lepszy.

Połączenia kulinarne z odmianą wina riesling

Korzystna akcyza na wino sprawia, że szczep riesling jest coraz częściej uprawiany również w małych winnicach w naszym kraju. Charakterystyczna kwasowość sprawia, że młode rieslingi nie smakują tak dobrze, jak wina leżakujące kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Po dłuższym leżakowaniu riesling zmienia aromat na bardziej miodowy. Młode wina pasują do dań, z którymi dobrze łączy się ich kwaskowaty smak, jak ryby, szparagi, brokuły, a nawet potrawy z kiszonej kapusty. Bardziej słodkie odmiany, zwierające większą ilość cukru znakomicie pasują do kuchni tajskiej.

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top