Jakie standardy powinny spełniać drzwi przeciwpożarowe?

standardy drzwi przeciwpozarowych

Drzwi przeciwpożarowe muszą spełniać szereg standardów bezpieczeństwa. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się ognia podczas pożaru. Dowiedz się, jakie standardy powinny spełniać tego rodzaju drzwi!

Drzwi przeciwpożarowe najczęściej spotkać można w przedsiębiorstwach oraz w budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej jednak na montaż takich drzwi decydują się mieszkańcy domów jednorodzinnych. Drzwi przeciwpożarowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i stanowią skuteczną przeszkodę dla ognia. Chcesz wiedzieć, jakie standardy powinny spełniać drzwi przeciwpożarowe? Czytaj nasz artykuł!

Czym są drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe to najczęściej drzwi pełne, które charakteryzuje wysoka odporność na działanie wysokiej temperatury. Jest ona znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych drzwi. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie ognia na jak najdłuższy czas. Powinny mieć one również specjalne zabezpieczenia przed przedostawanie się dymu. Drzwi przeciwpożarowe stanowią więc ochronę dla osób przebywających w budynku, w którym rozprzestrzenia się pożar.

Aby drzwi mogły zostać uznane za przeciwpożarowe, muszą spełniać kilka ważnych kryteriów, wśród których wymienić można między innymi:

  • stabilność;
  • wytrzymałość;
  • szczelność ogniową;
  • niezawodność.

Dlatego właśnie każde drzwi przeciwpożarowe muszą mieć odpowiednie certyfikaty. Aby możliwe było wystawienie certyfikatu, drzwi muszą przejść szereg badań w instytutach techniki budowlanej.

Z jakich materiałów robi się drzwi przeciwpożarowe?

Wbrew pozorom drzwi przeciwpożarowe nie muszą być wykonane ze stali. Obecnie nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie zupełnie innych materiałów, co wcale nie oznacza, że drzwi będą mniej wytrzymałe. Dzięki temu można uzyskać wysokiej jakości ochronę z jednoczesnym zachowaniem wysokich wartości estetycznych. Mimo wszystko stal dalej jest dominującym materiałem przy produkcji drzwi przeciwogniowych, ze względów wizualnych mogą one nie sprawdzić się jednak w domach jednorodzinnych. W takiej sytuacji można wybrać drzwi drewniane przeciwpożarowe. Drewno może być całkiem dobrym zabezpieczeniem przed ogniem, ale musi zostać ono wcześniej odpowiednio przygotowane. Drzwi przeciwpożarowe mogą zostać również wyposażone w przeszklenia, jeżeli będą dobrze przygotowane, to szkło nie wpłynie negatywnie na wytrzymałość przegrody.

Przeczytaj również:  Jakie są podatki w Polsce? - daniny dla Państwa

Gdzie montowane są drzwi przeciwpożarowe?

Ten rodzaj drzwi jest bardzo często wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej. Mowa tutaj między innymi o szpitalach, dworcach i szkołach. Budynki tego rodzaju wymagają odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych, dlatego drzwi, które zatrzymają ogień, są niezbędne. Drzwi przeciwpożarowe są też często montowane w budynkach przemysłowych, magazynach i halach produkcyjnych. 

W domach jednorodzinnych takie drzwi najlepiej sprawdzają się w wejściu do kotłowni lub garażu. Domownicy mogą dzięki nim zyskać sporo czasu na opuszczenie domu w przypadku wystąpienia pożaru. Jeżeli pożar wybuchł w domu, to znajdujące się wewnątrz garażu materiały łatwopalne będą bezpieczne do momentu przyjazdu straży pożarnej. Drzwi przeciwpożarowych nie montuje się raczej w wejściach do budynku.

Standardy drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe być tworzone w zgodzie z normami przeciwpożarowymi. Ich klasa uzależniona jest od czasu, na który są w stanie zatrzymać ogień. Klasyfikacja ustalana jest na podstawie europejskiej normy PN-EN 13501-2:2016-07. Zgodnie z tą normą drzwi oznaczane są za pomocą liter „El” oraz cyfry, która oznacza klasę szczelności. Przykładem mogą być drzwi o klasie szczelności El15, El30, El45, El60 lub El120, pierwsze z nich mogą powstrzymać ogień przez 15 minut, ostatnie zaś przez 120 minut. Dodatkowo w certyfikacie może znajdować się oznaczenie „C”, są to drzwi samozamykające. Jeżeli w certyfikacie znajduje się litera „S”, to drzwi są dodatkowo dymoszczelne.

Drzwi przeciwpożarowe zapewniają duży poziom bezpieczeństwa. Jeżeli zależy ci na wysokiej ochronie jakiegoś pomieszczenia, to warto się na takie zdecydować.

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top