Podatek od posiadania psa – czy obowiązuje?

Podatek od posiadania psa – czy obowiązuje?

Posiadanie pupila wiąże się z różnego rodzaju obowiązkami. Jednym z nich jest regulacja corocznej opłaty, znanej jako podatek od posiadania psa. Czy jest on nakazany przez prawo obowiązujące w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedź.

Przyjaciel w postaci czworonoga daje dużo radości, ale opieka nad nim to także odpowiedzialność. Dotyczy nie tylko podstawowych potrzeb zwierzęcia takich jak wyżywienie czy zapewnienie ruchu, ale również uregulowania kwestii prawnych. Jest to na przykład umieszczenie tabliczki informacyjnej na bramie wejściowej typu „Uwaga, pies”, a w niektórych krajach także opłata za jego posiadanie. Czy podatek od posiadania psa obowiązuje także w Polsce? Sprawdź!

Podatek od posiadania psa – czym jest ta opłata?

Podatek to obowiązkowa danina pieniężna, dzięki której możliwe jest funkcjonowanie państwa. Jedną z nich jest podatek od posiadania psa. Występuje on na przykład w Niemczech. W Polsce natomiast został zniesiony 1 stycznia 2008 roku. W myśl przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych w zamian wprowadzono opłatę fakultatywną. Oznacza to, że o tym obowiązku podatkowym decydują władze lokalne.

Ile wynosi podatek od posiadania psa?

Stawka należności za posiadanie pupila nie jest jednolita na terenie całego kraju. Według ustawy z 1991 roku jej wysokość zależy od ustaleń lokalnej rady. Nie może być ona jednak wyższa niż kwota ustanowiona na mocy obwieszczenia Ministra Finansów. Jest ona ustalana za każdy rok na nowo. W roku 2020 stawka maksymalna wynosiła 125,40 zł za każdego psa jednorazowo w ciągu roku, natomiast w 2021 roku wzrosła ona do 130,30 zł. Ciekawostką jest, że na terenie Niemiec stawka podatku od posiadania psa zależy także od rasy. Oznacza to, że jeśli pupilem jest np. owczarek australijski albo inny większy pies, zwykle trzeba zapłacić więcej.

Przeczytaj również:  Podatek od kupna samochodu - czy trzeba go płacić?

Czy płatność dotyczy wszystkich właścicieli psów?

Jeśli wymóg zapłaty został wprowadzony w danej gminie, podatek od posiadania psa pobiera się od osoby fizycznej, która jest jego właścicielem. Konieczność uiszczenia należności jest zawarta w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Istnieją jednak przepisy, które ustawowo zwalniają z tego obowiązku. Ponadto, członkowie rady miasta mogą wyznaczyć dodatkowe zasady, które regulują, kogo jeszcze nie dotyczy płatność. Mogą to być na przykład osoby, które wzięły psa ze schroniska, mają psy oznakowane chipem elektronicznym lub wysterylizowane.

Płatność za posiadanie jednego psa – kto jest z niej uwolniony?

Informacje na temat uiszczania opłaty i tego, kogo ona nie dotyczy, znajdują się artykule 18a ustawy o podatkach i ustawach lokalnych. Wynika z niej, że z płacenia podatku za jednego czworonoga zwolnione są:

  • osoby o dowolnym stopniu niepełnosprawności posiadające psa asystującego;
  • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
  • osoby powyżej 65. roku życia prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.

Kogo jeszcze nie dotyczy obowiązek podatku od psów?

Podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy nie muszą regulować opłaty, jeśli mają nie więcej niż dwa psy. Gdy zdecydują się na kolejne zwierzę, muszą zapłacić za trzeciego psa i każdego następnego. Nie płacą za psa również:

  • osoby zaliczające się do personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych;
  • inne osoby równe z nimi na podstawie uchwał, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej,

Jak i kiedy można uregulować płatność za psa?

Informacje o tym, w jakim terminie i w jaki sposób można uregulować podatek od posiadania psa, znajdują się na stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) danej gminy. Najczęściej wpłaty można dokonać w kasie, wykonać przelew na wyznaczone konto lub zapłacić u wskazanego inkasenta. Jest to składka regulowana corocznie, dlatego nie trzeba o niej pamiętać w każdym miesiącu. Termin płatności nie jest narzucony przez państwo – o tym również decyduje samorząd gminy.

Przeczytaj również:  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Podatek od posiadania psa w 2022 roku – ile trzeba zapłacić?

W ostatnich latach można było zaobserwować stały wzrost składki za psa. Jej maksymalna kwota w roku 2022 wzrosła do 135 zł. Jest to jednak należność lokalna i zazwyczaj samorządy decydują się na wyznaczenie kwoty w okolicach 40–50 zł. Danina, jaką należy zapłacić za psa w 2022 roku, nie obowiązuje na terenie całej Polski. W bieżącym roku muszą go uregulować mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Kraków, Inowrocław, Włocławek czy Police. Istotne jest także, że osoby, które adoptowały lub nabyły psa w drugiej połowie roku, płacą za niego 50% od kwoty podstawowej.

Czy rejestracja psa w Urzędzie Gminy jest obowiązkowa?

Formalność, która jest związana z omawianym zobowiązaniem finansowym, to rejestracja psa w urzędzie gminy. W przypadku kiedy dana rada zdecydowała się na wprowadzenie płatności, jest to konieczne. To usługa bezpłatna i należy jej dokonać w terminie 14 dni od dnia zaistnienia takiego obowiązku, czyli nabycia lub narodzin psa. Ten przedział czasowy dotyczy także uiszczenia opłaty. Zgłoszenie może przebiegać w sposób tradycyjny, a czasem również przez internet.

Dlaczego samorządy gminne rezygnują z podatku za psa?

W wielu przypadkach podatek od posiadania psa, jaki muszą zapłacić ich właściciele, stanowi znikomy wkład finansowy w ogólnym budżecie. Ponadto, konieczność opłacenia urzędników, którzy zajmują się związanymi z nim formalnościami, dodatkowo pomniejsza tę kwotę. Z tego powodu wiele gmin całkowicie z niego rezygnuje. Wiąże się to również z tym, że opłata za posiadanie psa budzi wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że jest ona niezasadna.

Pozytywne aspekty związane ze składkami za psa

Konieczność regulacji składki finansowej za psy ma wielu przeciwników, ale wiążą się z nią również aspekty pozytywne. Z racji, że wpłaty są przeznaczane na utrzymanie schronisk, m.in. budowę wybiegów, czy sterylizację, przyczynia się to do poprawy życia zwierząt. Ponadto, zniesienie opłaty dla właścicieli psów ze schroniska motywuje do adopcji. Osoby, które planują zakup psa, na przykład rasy chow chow, w zamian za niewielką kwotę mogą wybrać zwierzę szukające domu.

Przeczytaj również:  Podatek od darowizny - ile wynosi?

Wiesz już, czym jest podatek od posiadania psa. Każda gmina ma możliwość wprowadzenia podatku od psa, a także ustalenia stawki opłaty od posiadania pupila. Pobiera się ją od osób będących prawnymi opiekunami psów, ale możliwe są zwolnienia z płatności. Opłata od posiadania psów nie dotyczy na przykład osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy. Wiele samorządów decyduje się także na całkowitą rezygnację z tej formy finansowania lokalnych schronisk.

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top