Ile zarabia poseł na Sejm

Ile zarabia poseł na Sejm

Ile zarabia poseł na sejm? To pytanie zapewne zadał sobie każdy podatnik przynajmniej raz w życiu. Dla tego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, ile zarabiają polscy posłowie, oraz co składa się na ich bezpośrednie zarobki.

Ile wynosi podstawowa pensja posła na sejm w Polsce?

Zacznijmy od podstawowych zarobków, jakie otrzymują polscy posłowie. Obecnie podstawowa pensja posła wynosi 8016,70 zł brutto, czyli 80 procent uposażenia pensji podsekretarza stanu (nie wliczając do tego dodatku za wysługę lat). Do tego należy również doliczyć dietę w wysokości 2505,20 zł brutto. Oznacza to, że zwykły, szeregowy poseł może otrzymać około 6 tysięcy złotych netto. Wydaje się wam, że to niezbyt wiele? Być może, pamiętajcie, jednak że to tylko część pieniędzy, które często otrzymują posłowie.

Na jakie więc dodatki pieniężne może liczyć poseł w trakcie swojej kadencji?

Przyjrzyjmy się jakie dodatki przysługują posłom oraz ile one wynoszą.

-dodatek za pełnienie funkcji szefa komisji sejmowej- 20 procent, a w przypadku pełnienia funkcji wiceszefa komisji 15 procent, a jeżeli poseł pełni funkcję przewodniczącego podkomisji stałej 10 procent.

-wszyscy członkowie komisji do spraw finansów otrzymują dodatkowo 10 procent uposażenia. To samo tyczy się tych posłów, którzy zasiadają w komisjach do spraw unii europejskiej, a także służb specjalnych oraz ustawodawczej.

-15 procent podstawowego uposażenia z racji reprezentowania sejmu przed trybunałem konstytucyjnym

Ponadto posłowie mogą też liczyć na ponad 12 tysięcy złotych miesięcznie, które są zryczałtowane. Jest jednak przy tym jeden warunek- mogą one być przeznaczone tylko na działanie biura poselskiego.

Przeczytaj również:  Dlaczego seksafery polityków wzbudzają zainteresowanie?

Na co jeszcze może liczyć poseł w trakcie kadencji?

Poseł może też otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji ministra, wiceministra, lub też premiera, lub wicepremiera. Przykładowo za pełnienie funkcji premiera, poseł może dodatkowo otrzymywać 14 tysięcy złotych miesięcznie. Kolejne profity związane z byciem posłem są:

-zakwaterowanie w domu poselskim do sumy 3 tysięcy złotych lub w przypadku braku miejsca w domu poselskim dodatek w tej samej cenie do wynajmu mieszkania.

-bezpłatny transport publiczny, w tym i lotniczy na terenie kraju

-odprawa w wysokości trzech miesięcznych pensji

Podatki w przypadku posłów

Warto przy tym wspomnieć, że parlamentarzyści mają znacznie większą kwotę wolną od podatku niż zwykły obywatel, a mianowicie wynosi ona 30 tysięcy złotych. Co równie ważne, dieta parlamentarna jest wolna od podatku od osób fizycznych, jest jednak pewien warunek, by ją otrzymywać, a mianowicie poseł nie może czerpać zysków z działalności pozaparlamentarnej lub też czerpać zyski z innych źródeł z wyjątkiem tych, które są pozyskiwane z tytułu praw autorskich takich jak na przykład tantiemy ze sprzedanych płyt muzycznych czy też książek.

Czy poseł może prowadzić działalność gospodarczą w trakcie trwania kadencji?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, jednak trzeba wyraźnie podkreślić: zgodnie z artykułem 34 Ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, poseł nie może w trakcie pełnienia swojej kadencji prowadzić zarówno samodzielnie, jak i również w ramach spółki żadnej działalności gospodarczej. A jeżeli robił to przed złożeniem ślubowania i nie zakończył działalności w terminie trzech miesięcy od złożenia ślubowania, to traci on mandat poselski. Tak więc często powtarzane twierdzenie posłowie zarabiają również dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej, nie pokrywa się ze stanem prawnym.

Podsumowanie

Zarobki posłów możemy podzielić w następujący sposób: podstawowe, które może nie wydawać się specjalnie wysokie, które dostaje każdy poseł, oraz dodatkowe, zależne od pełnionej funkcji. Kolejną ważną kwestią jest to, że posłowie płacą znacznie niższe podatki co wynika z tego, że ich kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych, a z ich diety nie jest pobierany podatek od osób fizycznych.

Przeczytaj również:  Kim są posłowie na sejm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top