Gdzie mieszka prezydent Polski?

Gdzie mieszka prezydent Polski?

Każdy z polskich prezydentów, w momencie obejmowania urzędu głowy państwa otrzymuje wraz z posadą wiele obowiązków, ale też sporo przywilejów. Jednym z nich jest możliwość przeniesienia się z obecnego mieszkania i zamieszkania w jednym z warszawskich pałaców – Pałacu Prezydenckim.

Pałac Prezydencki – miejsce, gdzie mieszka prezydent Polski

Prezydent Polski wraz z objęciem stanowiska najwyższego urzędnika państwowego przenosi się na czas swojej kadencji wraz z rodziną do Pałacu Prezydenckiego. Zabytkowy pałac powstał w połowie XVI wieku, później był wielokrotnie przebudowywany, a swój obecny wygląd pałac otrzymał początku XIX wieku. Na początku był budynkiem w barokowym stylu, obecnie przeważa w nim styl klasycystyczny. Budowla stoi w samym sercu warszawskiego Śródmieścia, pod adresem Krakowskie Przedmieście 46/48 i zanim otrzymała nazwę Pałacu Prezydenckiego. Jeśli chodzi o miasto Warszawa, atrakcje są oczywiście bardzo liczne – wystarczy wspomnieć Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie czy Łazienki Królewskie. Pałacu Prezydenckiego pominąć jednak nie sposób.

Monumentalny, czteropiętrowy budynek jest oficjalną siedzibą głowy państwa od 1994 roku – wcześniej, przez wiele lat tę funkcję pełnił znajdujący się kilka kilometrów dalej Belweder. Jako pierwszy w Pałacu Prezydenckim zamieszkał prezydent Lech Wałęsa. Wbrew pozorom, na co dzień głowa państwa nie zajmuje całego Pałacu Prezydenckiego, a jedynie jego niewielką część. Miejsce, gdzie mieszka prezydent wraz ze swoją rodziną to prywatne apartamenty znajdujące się na drugim pietrze pałacu. Para prezydencka ma do swojej dyspozycji również znajdującą się na parterze kaplicę, ogromny ogród rozciągający się po wschodniej stronie pałacu, a od 2000 roku również nowy ogród zimowy przykryty szklaną kopułą, który stworzono w lewym skrzydle pałacowym (częste miejsce rozmów kuluarowych).

Pałac przy Krakowskim Przedmieściu nie jest jedynym miejscem, z którego może korzystać głowa państwa. Przez cała swoją kadencję prezydent ma do swojej dyspozycji kilka rezydencji w różnych częściach Polski. Znajdują się wśród między innymi zabytkowy kompleks zamkowy w Wiśle, dwie nadmorskie wille stojące na Półwyspie Helskim oraz dworek w Ciechocinku.

Przeczytaj również:  Ile zarabia prezydent polski

Jak wygląda wnętrze Pałacu Prezydenckiego?

Poza prezydenckimi apartamentami pałac mieści w sobie wiele ważnych pomieszczeń. W skromnej sieni budynku ozdobionej kominkiem witani są wszyscy goście odwiedzający Pałac Prezydencki – w imieniu prezydenta lub osobiście, w zależności od rangi. Główna klatka schodowa prowadzi do pomieszczenia zwanego antyszambrą, w którym witani są goście np. przed uroczystym obiadem zorganizowanym przez prezydenta w pałacowej jadalni. Można się stąd dostać również do gabinetu prezydenta oraz do biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Obok gabinetu mieści się też prezydencka biblioteka oraz pokój wypoczynkowy. Ważnym miejscem jest kaplica mieszcząca się na parterze – miejsce modlitwy nie tylko prezydenta i jego najbliższych, ale też wszystkich odwiedzających go gości oraz pracowników Kancelarii Prezydenta. Dalej, w Sali Orderu Orła Białego znajdują się najważniejsze pamiątki historyczne, między innymi cenny rękopis Konstytucji RP z 1935 roku. Kolejna jest Sala Biała, nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego, która jest najważniejszym miejscem w całym pałacu, to tutaj przyjmowani są najważniejsi goście prezydenta, głównie przedstawiciele i szefowie rządów innych państw. W czasie spotkań panie mają do dyspozycji sąsiednią Salę Rokoko, w której rządzi Pierwsza Dama. W sali Niebieskiej odbywają się wszelkie konferencje i przyjmowane są zagraniczne delegacje. W Sali Obrazowej, nazywanej bankietową, przygotowywany jest poczęstunek, a nieco dalej, w Sali Kolumnowej – znanej z telewizyjnych relacji, odbywają się wszystkie uroczystości z udziałem większej liczby osób, takie jak wręczanie odznaczeń i orderów, powoływanie i odwoływanie urzędników państwowych czy nadawanie stopni naukowych lub generalskich. Jest jeszcze Sala Chorągwiana, którą ozdabiają repliki polskich chorągwi pochodzących z różnych okresów historycznych. W bocznych skrzydłach pałacu mieszczą się głównie biura Kancelarii Prezydenta oraz pomieszczenia wykorzystywane przez Służbę Ochrony Państwa, a także pomieszczenia gospodarcze.

Miejsce, gdzie mieszka prezydent z rodziną nie jest oczywiście udostępnione do zwiedzania, ale jest możliwość zobaczenia pozostałej części pałacu. Każdy, kto chciałby na własne oczy zobaczyć imponujące wnętrza Pałacu Prezydenckiego, musi wcześniej złożyć wniosek o możliwość odwiedzin, który można znaleźć na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego jest bezpłatne i możliwe od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00, odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 60 minut.

Przeczytaj również:  Jak nazywał się pierwszy Prezydent Polski?

Pałac Prezydencki jest nie tylko siedzibą prezydenta, ale też zabytkiem i wchodzi w skład pomnika historii „Warszawa – historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top