Podatek od psa – czy rasa psów ma znaczenie?

podatek od psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Może wesprzeć w wielu sytuacjach. Zawsze działa bezinteresownie, ufa. Niestety właściciele muszą liczyć się z tym, że jest konieczne odprowadzanie podatku od posiadania zwierzaka. Czy rasa psów wpływa na jego wysokość?

Opłata a rasa psów

Obowiązek odprowadzania podatku za posiadanie psa ciągnie się już od poprzedniego  wieku. Trzeba jednak zaznaczyć, że to organy ustawodawcze poszczególnych gmin decydują o tym obowiązku. Dlatego w Warszawie, Katowicach czy Lublinie nie jest on pobierany. Za w Krakowie koszt wynosi 36 zł, w Rudzie Śląskiej jest to aż 70 zł. I w tych  przypadkach rasa psów nie ma znaczenia. Opłata jest pobierana raz w roku.

Nie każdy właściciel psa zdaje sobie w ogóle sprawę, że istnieje taki obowiązek. Tak jak i o wielu innych. W każdym razie nie istnieje rejestr psów, zatem ludzie nie otrzymują żadnego przypomnienia o tym, że są zobowiązani jeszcze do opłaty za swojego pupila.

Rasa psów – ile wynosi podatek od posiadania pupila?

Rada gminy jest zobowiązania do tego, by zdecydować, jaka będzie kwota tego obciążenia. Przez nią są ustalane terminy i wysokości opłat. Kwoty te jeszcze w 2021 roku nie mogły przekroczyć 130,30 zł. Każdego roku Minister Finansów  ustala w rozporządzeniu, jaka jest stawka.

Podatek od posiadania psa nie zależy od rasy psów. Zależnie od decyzji gminy może być:

 • Taki sam dla każdego zwierzaka
 • Inny dla pierwszego, a niższy dla kolejnych

Rasa psów – do kiedy należy zapłacić podatek?

Obowiązek zapłaty tego podatku zobowiązuje właściciela czworonoga do uiszczenia opłaty do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli człowiek dopiero w trakcie roku kalendarzowego został właścicielem psa, to muszą minąć przynajmniej 2 miesiące, zanim będzie się mógł rozliczyć z gminą.

Przeczytaj również:  Podatek od sprzedaży Kryptowalut

Rasa psów – czy każdy właściciel płaci podatek?

W nie każdej sytuacji pobiera się opłatę od posiada psa. Ustawa mówi, że w przypadku niektórych osób się tego nie robi:

 • Członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych

Chodzi tutaj także o osoby, które są im równe na podstawie umów, ustaw i zwyczajów międzynarodowych, a do tego nie są obywatelami Polski ani nie mają stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Dotyczy to nieograniczonej liczby psów, rasa psów jest dowolna.

 • Osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Należy to rozumieć zgodnie z ustawą, która mówi o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Chodzi tutaj o takie sytuacje jak:

 • Osoba jest niezdolna całkowicie do pracy
 • Osoba jest całkowicie zależne od otoczenia i osób trzecich
 • Osoba wymaga udzielania pomocy
 • Konieczna jest długotrwała opieka i pomoc tej osobie

Wyłączenie od podatku dotyczy jednego czworonoga

 • Osób niepełnosprawnych posiadających psa asystującego

Sytuacja wygląda nieco podobnie jak wyżej. Różnica jest to, że pies ten musi posiadać tytuł psa asystującego.

Jest to przeszkolony pies, którego zadaniem jest pomagania osobie niepełnosprawnej w aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym. Pomaga pokonywać bariery dnia codziennego, daje większe poczucie niezależności. Oczywiście, rasa psów jest dowolna.

 • Osób powyżej 65. roku życia

Chodzi tutaj o osoby w tym wieku, które samodzielnie prowadzą swoje gospodarstwo domowe. Zwolnienie obowiązuje jedynie w przypadku jednego psiaka. Gdy pojawia się ich więcej, właściciel jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za każdego kolejnego.

 • Podatników podatku rolnego

W tym przypadku zwolnienie dotyczy dwóch psów. Chodzi tutaj o osoby, które są właścicielami gruntu, który należy do użytków rolnych.

Podsumowanie

Jak widać, wiele czynników wpływa na to, czy dana osoba będzie musiała zapłacić podatek, w jakiej wysokości i od jakiej liczby psów. Jedyne, co na to nie wpływa, to rasa psów. Przeważnie niezależnie od tego jest wyliczana kwota, jaką musi uiścić właściciel pupila.

Przeczytaj również:  Podatek od przewalutowania kredytu - co warto wiedzieć?

Należy jednak pamiętać, że wiele grup jest wyłączonych z tego obowiązku, a dodatkowo dana gmina może zarządzić tak, że nie będzie  konieczne płacenie podatku od posiadania psa. Warto zatem dowiedzieć się, jak to wygląda w naszym miejscu zamieszkania.

Tomek
Student politologii, pasjonat motoryzacji i polityki. Polityka i motoryzacja nie mają przed nim żadnych tajemnic. W wolnych chwilach lubi dzielić się wiedzą z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top