Jak zostać doradcą podatkowym

Jak zostać doradcą podatkowym

Zawód doradcy podatkowego to wbrew pozorom bardzo młody zawód, który w naszym kraju powstał dopiero w okolicach 1996 roku. Kiedy to została uchwalona ustawa stabilizująca przepisy doradztwa podatkowego oraz określenia sytuacji prawnej tego zawodu. W ostatnim czasie coraz więcej osób zastanawia się, czy nie szkolić się w tym kierunku, aby w przyszłości zostać doradcą podatkowym. Jednak co trzeba zrobić i jakie spełnić wymogi, aby uzyskać tytuł doradcy podatkowego? A co najważniejsze czy takim doradcą może zostać każda osoba?

Kto może zostać doradcą podatkowym? 

Aby móc wykonywać zawód doradcy podatkowego należy spełniać kilka warunków. Nie są one zbyt wygórowane jednak bez nich nic tak naprawdę nie będziemy mogli zrobić. Wymagania prezentują się następująco:

  • Osoba, która chce zostać doradcą podatkowym, musi posiadać wyższe wykształcenie.
  • Nie może zostać pozbawiona zdolności prawnych i musi posiadać wszelkie prawa publiczne.
  • Musi odbyć praktykę zawodową, odbywającą się na terenie naszego kraju.
  • Musi zdać egzamin państwowy na doradcę podatkowego.
  • W ciągu 3 lat od zdania egzaminu musi złożyć specjalny wniosek do Krajowej Izby Doradców Podatkowych dotyczący wpisu na listę.

Jak wygląda egzamin na doradcę podatkowego?

Egzamin to najważniejsza przeszkoda, jaka stoi na drodze przyszłego doradcy podatkowego. Bez pozytywnego zdania tego egzaminu, który stworzony jest przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego, nie będziemy mogli wykonywać tego zawodu. Test ten składa się z:

  • Części teoretycznej,
  • Części praktycznej.

I ma za zadanie sprawdzić to, czy dany kandydat jest gotowy do wykonywania zawodu. Jednak, aby można było przystąpić do części praktycznej należy zdać część teoretyczną w innym przypadku w ciągu 3 miesięcy należy poprawić część pisemną. Część ta składa się ze 100 pytań, a dodatkowo należy sporządzić specjalny projekt w imieniu klienta, który ma być skierowany do sądu, czy też do odpowiedniego organu podatkowego. Część praktyczna składa się z 10 pytań, które są losowane z pewnej puli.

Przeczytaj również:  Co to jest schemat podatkowy?

Zagadnienia, które są potrzebne do zdania egzaminu

Jeśli chcemy zdać pozytywnie egzamin powinniśmy się dobrze zaznajomić z zagadnieniami potrzebnymi do tego byśmy mogli zacząć pracę jako doradca podatkowy. Zagadnienia te to między innymi: 

  • Etyka zawodowa doradcy podatkowego,
  • Wykładnia prawa wraz z jego źródłami,
  • Podstawy międzynarodowego prawa podatkowego,
  • Analiza podatkowa,
  • Materialne prawo podatkowe,
  • Prawo celne
  • Prawo karne skarbowe,
  • Rachunkowość,
  • Doradztwo podatkowe,
  • Zasady prowadzenia ksiąg podatkowych.

Powyższe zagadnienia to jednak nie wszystko. Jest ich o wiele więcej i jeśli chcemy zostać dopuszczenie do części praktycznej musimy się dobrze tego nauczyć i zdać.

Praktyka zawodowa 

Skoro była mowa o egzaminie pora teraz opisać jak wygląda praktyka zawodowa. Jeśli kandydatowi uda się zdać egzamin to następnym krokiem jest odbycie obowiązkowej praktyki, która trwa dwa lata, a dodatkowo musi odbywać się w organie, który zajmuje się podatkami np jest to urząd skarbowy czy izba skarbowa. Następnie musi odbyć kolejną roczną praktykę u innego doradcy podatkowego. Gdy odbędziemy już praktykę to pozostaje nam ostatni krok jakim jest sporządzenie i złożenie specjalnego wniosku do Krajowej Izby Doradców Podatkowych o to by wpisali nas na listę doradców podatkowych i nie może być to później niż 3 lata od zdanego egzaminu. Po wypełnieniu wszystkich formalności przyszły doradca podatkowy musi jeszcze zawrzeć specjalną umowę ubezpieczeniową dotyczącą odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć zawód doradcy podatkowego jest dość trudnym zawodem wiążącym się z dużą odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Warto, więc zastanowić się kilka razy przed podjęciem decyzji o wybraniu kształcenia w tym kierunku. Tak naprawdę nie jest to zawód dla każdego i nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu. Wiele osób polegnie już na samych egzaminach, więc przesiew osób jest naprawdę spory.

Przeczytaj również:  Opłata za parkowanie – na co przeznaczane są te pieniądze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top